SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Nysilver 5591304
nr 559 1304
2 delar, varav 1 skål, tidigt 1900-tal, med glasinsats, samt sockerskål med lock och hänklar
Kondition: nagg, slitage
Utrop:
100 kr
Såld:
400 kr
måndag 22 december 2008
kl 19:18:35
100 kr
150 kr
300 kr
400 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.